OKTÓBER 2022

05.10.2022 | 19:30 | streda

Model Carl a jeho partnerka influencerka Yaya sú pozvaní na luxusnú výletnú plavbu. Spoločnosť im tu robí skutočne vybraná „smotánka“. Je tu aj starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník a celému výletu vládne kapitán (Woody Harrelson), ktorý je večne pod parou. Keď nečakaná udalosť zamieša kartami, charaktery cestujúcich sa ukážu v pravom svetle. Dvojnásobný víťaz Zlaté palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund (Vyššia moc ; Štvorec) nakrútil ostrú satirickú komédiu o spoločenských úlohách a opojnej sile moci, ktorá nenechá na žiadnom z pasažierov niť suchú. 

VÍŤAZNÝ FILM MFF V CANNES 22. 

(Švédsko, Francúzsko, V. Británia, Nemecko, 2022, 142´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA // ČSFD 87%

12.10.2022 | 18:00 | streda

Autorský dokument Ľubomíra Štecka  je pohľadom a prienikom do vnútorného sveta psychicky chorých ľudí.  Film chce skúmať príčiny, ktoré často provokujú tieto ochorenia a súčasne chce prispieť k zmene väčšinového negatívneho a diskriminačného názoru na psychické choroby, ktoré sú vnímané predovšetkým ako degradácia človeka. Takéto bytostí však často majú cenné vlastnosti, ktoré sme my „normálni“ už stratili alebo odsunuli do zabudnutia. Preto sa snažíme skúmať a objavovať pozitívne stránky duševných chorôb a najmä ľudských bytostí, ktoré sa s nimi musia vyrovnávať. 

(SR-ČR, 2022, 76´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA //  ČSFD

12.10.2022 | 19:30 | streda

Štrnásťročný Balli je bytostný outsider z rozvrátenej rodiny. Márne hľadá oporu doma či v škole, kde je obeťou šikany. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne troch problematických tínedžerov, ktorí ho nečakane vezmú medzi seba. Partia, v ktorej dominuje násilný Konni a inteligentný Addi, ponúkne Ballimu chýbajúci domov. Druhá snímka Guðmundura Arnara Guðmundssona rozpráva s poetickým citom i surovosťou o vzťahoch, ktoré môžu trvať večne a pomáhajú nás formovať v tých najdôležitejších chvíľach, i o krutosti a nehe, rodiacich sa na magickej hranici medzi detstvom a dospelosťou.

(Island, Dán., Švéd., Hol., ČR, 2022, 123´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA // ČSFD 81%

18.10.2022 | 19:30 | utorok

Po nociach vystrája v Mašhade sériový vrah, ktorý láka obete do svojej siete. Zabíja ženy, prostitútky, pretože ich považuje za „nečisté“. Zatiaľ čo polícia zločiny ignoruje, Rahim, novinárka z Teheránu, blúdi temnými štvrťami svojho mesta a hľadá pravdu. Kriminálny thriller nakrútený podľa skutočných udalostí.

Zar Amir Ebrahimi získala na MFF V CANNES 2022 Cenu za najlepší ženský herecký výkon.                                                                                  

 (Dán.-Nem.-Švéd.-Franc., 2022, 116´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA // ČSFD

19.10.2022 | 19:30 | streda

Francúzsko, 1963. Anna je šikovná mladá študentka, ktorá má pred sebou sľubnú budúcnosť. Keď však otehotnie, možnosť dokončiť štúdium a vymaniť sa z obmedzení sociálneho prostredia sa rozplynie. S blížiacimi sa záverečnými skúškami a rastúcim bruškom sa Anne rozhodne konať, aj keby mala čeliť hanbe a bolesti, aj keby mala riskovať väzenie… Film Udalosť je adaptáciou autobiografického románu Annie Ernauxovej a rozpráva príbeh fyzického a emocionálneho boja mladej ženy o nelegálny potrat v zúfalom závode s časom. Silná a strhujúca dráma odohrávajúca v spoločnosti, ktorá odsudzovala ženskú túžbu a sexuálnu slobodu.

Film získal hlavnú cenu na MFF Benátky 2021.                                 

(Francúzsko, 2022, 100´, 3 € / 5 €) // UKÁŽKA // ČSFD 80%

25.10.2022 | 19:30 | utorok

Rybárovmu synovi Adamovi je ponúknuté najvyššie privilégium – študovať na univerzite Al-Azhar v Káhire, v mocenskom centre sunnitského islámu. Krátko po jeho príchode náhle umiera najvyšší náboženský predstaviteľ univerzity. Adam sa čoskoro stáva figúrkou v neľútostnom boji o moc medzi egyptskou náboženskou a politickou mocou. Film je inšpirovaný knihou Umberta Eca MENO RUŽE, ale divákov zavedie na univerzitu, kde smrť Veľkého imáme môže zmeniť mocenskú dynamiku krajiny.

Film získal Cenu za najlepší scenár na MFF v CANNES 2022.         

 (Švéd.-Franc.-Fín.-Dán., 2022, 126´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA // ČSFD

26.10.2022 | 19:30 | streda

Rodina Solé trávi každé leto zberom broskýň vo svojom sade v Alcarràse, malej dedinke v Katalánsku v Španielsku. Tohtoročná úroda však môže byť ich poslednou, pretože im hrozí vysťahovanie. Nové plány s pozemkom, ktoré zahŕňajú výrub broskyňových stromov a inštaláciu solárnych panelov, spôsobujú rozkol v tejto veľkej a súdržnej rodine. Prvýkrát čelia neistej budúcnosti a riskujú, že prídu nielen o svoj ovocný sad. Režisérka Carla Simón čerpá zo svojich skúseností z vidieckeho života na katalánskom vidieku. Život miestnych ľudí je neustále pod vplyvom rozmarného podnebia a súčasťou kolobehu riadeného ročnými obdobiami.

Film získal Cenu za najlepší film na MFF BERLINALE 2022.  

(Španielsko – Taliansko, 2022, 120´, 3 € / 5 €)  // UKÁŽKA // ČSFD