OKTÓBER 2023

4.10.2023 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

Divácky najúspešnejšia slovenská komédia posledného desaťročia.

Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.  

(Cyklus: *SK , Slovensko, 2023, 108´, 4 € / 5 €) UKÁŽKA // ČSFD 78%           

5.10.2023 | 19:30 | štvrtok

bod.K7 – pešia zóna

Výpravná detektívna dráma spod Tatier roku 1937. 

Do mestečka Svit prichádza riaditeľ veľkej továrne, aby tu po baťovskom vzore postavil moderné priemyselné mesto. Ich plán ale naruší znepokojujúci nález v areáli továrne. Jediný, kto chce záhadu vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa.

(Cyklus: *SK ; MINIPROFIL MILANA ONDRÍKA, ČR-SR, 2023, 117´, 4 € / 5 €)  / UKÁŽKA // ČSFD 73%   

10.10.2023 | 19:30 | utorok

bod.K7 – pešia zóna

Intímny príbeh človeka, ktorý objavil svoje pravé „ja“ a musí riskovať to najcennejšie, aby mohol žiť autenticky.

Skutočný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Život rodiny mal byť takmer predvídateľný. No vďaka písaniu kvír románov Marvin postupne odhalil a spoznal samého seba. Čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. Dokument Soni G. Lutherovej citlivo zobrazuje aj prežívanie manžela Ivana, ktorý sa dostal do novej situácie. Divák tak môže pozorovať nielen začiatok a priebeh Marvinovej tranzície, ale aj zmenu jeho vzhľadu, postojov, vzťahov a partnerstva.       

(Cyklus: *SK *DOC  ; SK – CZ, 2023, 81´, 4 € / 5 €) / UKÁŽKA // ČSFD 75%      

11.10.2023 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

Johnny Depp a Maïwenn v milostnej historickej dráme.

Jeanne, mladé dievča z chudobných pomerov so záľubou v kultúre aj iných radostiach života, vďaka svojej inteligencii a pôvabu postupne stúpa po spoločenskom rebríčku. Ako kurtizána sa stane obľúbenkyňou kráľa Ľudovíta XV., ktorý nevie o jej postavení, ale získa vďaka nej späť svoju chuť do života. Prepukne medzi nimi vášnivé milostné puto. Jeanne sa napriek všetkým konvenciám a správnym mravom sťahuje do Versailles, kde jej príchod vzbudí na dvore pohoršujúci rozruch…      

(Cyklus: *Be2Can *Cannes ; Franc., 2023, 117´, 4 € / 5 €) / UKÁŽKA // ČSFD 78%
 

17.10.2023 | 19:30 | utorok

SYNAGÓGA NITRA

Citlivá moderná romanca…

…rozpráva príbeh spisovateľky Nory, a jej dvoch lások (tej detskej – Hae-Sunga, a tej dospelej – Arthura) odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami. Noru a Hae-Sunga delia desaťtisíce kilometrov, spája ich však výnimočne hlboké puto. Po viac než dvoch dekádach odlúčenia sa stretávajú v New Yorku, kde Nora žije so svojim americkým manželom Arthurom. Nečakané stretnutie s osudovým mužom núti Noru pýtať sa zásadnú otázku – Čo by bolo, keby? Dojemnosť filmu nespočíva ani tak v stratenej láske, ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov.                                                                

(Cyklus: *Berlinale ; USA – Južná Kórea, 2023, 105´, 4 € / 5 €) / / UKÁŽKA // ČSFD 78%   

18.10.2023 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

Voľne inšpirované mýtom o Oidipovi.

Po narodení v gréckych horách počas búrlivej noci je Jon opustený a adoptovaný bez toho, aby poznal svojho otca alebo matku. Ako mladý muž sa stretáva s Iro, dozorkyňou vo väznici, v ktorej skončí po tragickej nehode. Iro vyhľadáva jeho prítomnosť, stará sa o neho a nahráva mu hudbu. Na playliste hrá baroková hudba: Monteverdi, Bach, Pergolesi. Estetika tejto hudby sa stáva nosným princípom celého filmu. Jonovi začne slabnúť zrak… Odvtedy za každú stratu, ktorú utrpí, niečo získa. A tak napriek oslepnutiu žije svoj život plnšie ako kedykoľvek predtým. Návyková intelektuálno-zmyslová výzva, ktorá nám umožňuje vidieť, aj keď sme slepí. 

(Cyklus: *Be2Can *Berlinale ; Nem.-Franc.-Grécko-Srbsko, 2023, 108´, 4 € / 5 €) / / UKÁŽKA // ČSFD

25.10.2023 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

Vizuálne pôsobivý film plný poézie i napätia.

Po náročnej ceste naprieč Európou sa mladý Bielorus Alexej dostane do Paríža a vstúpi do francúzskej cudzineckej légie. V delte rieky Niger revolučný aktivista Jomo bojuje proti ropným spoločnostiam, ktoré ohrozujú existenciu dediny, v ktorej žije. Jeho sestra Udoka však sníva o úteku, pretože je jej jasné, že všetko je už stratené. Za hranicami, medzi životom a smrťou, sa ich osudy pretnú… Magické snenie sprevádza silná hudba elektronického hudobníka Vitalica, ktorá mení nočný klub na transcendentálny priestor.

(Cyklus: *Be2Can *Berlinale ; Franc.-Belg.-Poľsko-Tal., 2023, 92´, 4 € / 5 €) / UKÁŽKA // ČSFD

26.10.2023 | 19:30 | štvrtok

bod.K7 – pešia zóna

Čím jasnejšie je svetlo, tým temnejší je tieň. 

Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali sovietske tanky. Tvár Alexandra Dubčeka sa aj napriek totalitnej temnote stala symbolom. Robert Kirchhoff skladá príbeh “tváre Dubček”. Vo výjavoch od utopickej komúny v Kirgizsku, kde vyrastal, cez éru politickej hviezdy, éru disidentu — väzenia na slobode až po Nežnú revolúciu v roku 1989, Dubčekov návrat do veľkej politiky a jeho tragickú smrť.

(Cyklus: *SK *DOC  ; SR-ČR, 2023, 116´, 4 € / 5 €UKÁŽKA // ČSFD    
 

31.10.2023 | 19:30 | utorok

SYNAGÓGA NITRA

Napínavá rodinná dráma, ktorá vďaka rafinovane vystavanému scenáru, nápaditej réžii a vynikajúcim hereckým výkonom získala na MFF v Cannes Zlatú Palmu.

Úspešná spisovateľka Sandra žije so svojim manželom Samuelom a 11-ročným nevidomým synom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. Jedného dňa je Samuel mŕtvy. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo….? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale tiež intímne a znepokojivé detaily búrlivého vzťahu manželov.                                                   

(Cyklus: *CannesFrancúzsko., 2023, 150´, 4 € / 5 €) / UKÁŽKA // ČSFD 86%