MAREC 2024

6.3.2024 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

Romantická dráma dánskeho Oscarového režiséra Billeho Augusta o mladom mužovi, ktorý sa zapletie do siete sľubov, lží a morálnych záväzkov.

Píše sa rok 1913 a v Európe sa šíria zvesti o vojne. Anton je mladý muž, ktorý túži očistiť meno svojej rodiny od hanby, ktorú spôsobil jeho otec, keď ich opustil. Počas vojenského cvičenia pomôže starnúcemu šľachticovi, ktorý ho pozve do svojho sídla. Tam sa zoznámi s jeho dcérou Edith… komplikovaná milostná dráma sa môže začať… 😊 

(Dánsko, 2022, 116´, 4 € / 6 €) / UKÁŽKA // ČSFD 76%            

7..3.2024 | 19:30 | štvrtok

bod.K7 – pešia zóna

Láskavý, vtipný a očarujúci príbeh o tom, že človek môže dozrieť v každom veku.

Oddaná katolíčka Cruz žila celý svoj život podľa pravidiel, ktoré jej vnútila rigidná španielska spoločnosť. Dennodenne chodí do kostola, obopína svoje telo korzetom, stará sa o svojho manžela, dbá o vnučku a obáva sa o dcéru, ktorá sa snaží presadiť vo Viedni ako tanečnica. Stačí však jedno náhodné kliknutie na internete a jej život sa úplne mení. Pornostránky, ktoré na začiatku zahanbene skrýva pod vankúšom, sú začiatkom cesty k slobode – tela, emócií, myslenia…     

(Španielsko, 2023, 84´, 4 € / 6 €/ UKÁŽKA // ČSFD 76%          

9.3.2024 | 20:10 | sobota

Rudolfinum Praha

priamy prenos z udeľovania – Česká televize – 1.program – 20.10 – zoznam všetkých nominácií v jednotlivých kategóriách nájdete na stránke:  ČFTA (ceskylev.cz)

10.3.2024 |  | nedeľa

Los Angeles

 zoznam všetkých nominácií v jednotlivých kategóriách nájdete na stránke OSCAROV alebo aj na našom  ČSFD 

12.3.2024 | 19:30 | utorok

SYNAGÓGA NITRA

* Oscar   * Cannes

Benoît Magimel a Juliette Binoche v romantickom príbehu gurmána Dodina a jeho šéfkuchárky, ktorí spoločne oživujú kulinárske skvosty.

V hrnci buble lahodný vývar, ostrý nôž krája čerstvo natrhané bylinky a o kúsok ďalej v bielom víne odpočíva čerstvo ulovená ryba. Umenie jesť a milovať je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii. Píše sa rok 1885… Francúzsky národný nominant na Oscara za rok 2023 a držiteľ ceny za najlepšiu réžiu na MFF v Cannes.

(Francúzsko, 2023, 134´, 4 €/5 €) / UKÁŽKA // ČSFD 82%              

13.3.2024 | 19:30 | streda

SYNAGÓGA NITRA

* Oscar   * Cannes

Wim Wenders sa vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach.

Hirajama pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Žije spokojne vo svojej starostlivo zostavenej rutine a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet, alebo fotením na svoj analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytrhne séria nečakaných stretnutí, ktorá postupne odhaľuje čriepky z jeho minulosti. Kódži Jakušo bol na festivale v Cannes ocenený Zlatou palmou za Najlepší mužský herecký výkon. Japonský národný nominant na Oscara za rok 2023 sa prebojoval do najužších nominácii za najlepší zahraničný film.                

(Japonsko – Nemecko, 2023, 123´, 5 € / 6 €) / UKÁŽKA // ČSFD 84%  

20.3.2024 | 19:30 | streda

bod.K7 – pešia zóna

* FEBIOFEST

Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže stretnúť každého z nás.

Pár tridsiatnikov vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci. Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie (Simona Peková) je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami?    Film má 8 nominácií na Českého leva!                     

(Česko, 2023, 85´, 4 € / 6 €) / UKÁŽKA // ČSFD 76%  

21.3.2024 | 19:30 | štvrtok

bod.K7 – pešia zóna

* SK  * FEBIOFEST

Dva susedské klany a dva rôzne prístupy k životu. Nový film Bohdana Slámu.

Čo sa stane, keď do napätých vzťahov dvoch dominantných otcov zasiahne láska ich vlastných detí? Zatiaľ čo Jozef núti svoju rodinu k svojráznemu spôsobu života na ostrovčeku vegetácie na medzi monokultúrnymi Viktorovymi lánmi… Míra je zamilovaný do Jozefovej dcéry Žofky. Aby získal jej sympatie, musí s otcom bojovať. Synova revolta postaví Viktora do novej situácie. I Jozef – sklamaný dôsledkami vlastných životných postojov – má možnosť kadečo prehodnotiť. Nádej na uzdravenie medziľudských vzťahov i vyprahnutej krajiny prinesie do života niekoľkých hrdinov až hraničná situácia….

(Česko, Nemecko, Slovensko, 2024, 112´, 4 € / 5 €) / UKÁŽKA // ČSFD  

24.3.2024 | 16:00 | nedeľa

bod.K7 – pešia zóna

* aj pre deti!  

Animovaný mix komédie, dobrodružstva a lásky. Ponorte sa do sveta nekonečne zvedavého vynálezcu a umelca Leonarda da Vinci.

Ten prichádza na kráľovský dvor experimentovať, stavať lietajúce stroje, obrnené vozidlá a ďalšie fantastickévynálezy. Nášho superhrdinu čaká nielen napínavé dobrodružstvo, ale aj osudové stretnutie s odvážnou princeznou Marguerite, s ktorou hľadá odpoveď na tú najdôležitejšiu životnú otázku…       (Francúzsko, USA, Írsko, Luxemb., 2023, 100´, 4 € / 5 €, film uvádzame v slovenskom dabingu) / UKÁŽKA // ČSFD 70% 

26.3.2024 | 19:30 | utorok

SYNAGÓGA NITRA

* SK  * FEBIOFEST

Príbeh farmára Gunnu, ktorý je nútený vymeniť svoju vidiecku farmu za život v meste… a zvedavého chlapca Ariho.

Ich postupným zbližovaním vzniká jedno výnimočné priateľstvo. Režijný debut mladej talentovanej islandskej režisérky Ninny Pálmadóttir. Téma konfrontácie mestského prostredia s vidieckym má v islanskej kultúre výraznú tradíciu – určite však nebude vzdialená ani slovenskému publiku.     (Island – Slovensko, 2023, 75´, 4 € / 5 €/ UKÁŽKA // ČSFD  

1.8.2024 | 21:00 | štvrtok

HIDEPARK NITRA

* HIDEKINO

Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže stretnúť každého z nás. 

Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa pokojný život mladého páru mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie (Simona Peková) je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? 

(Česko, 2023, 85´) / UKÁŽKA // ČSFD

8.8.2024 | 21:00 | štvrtok

HIDEPARK NITRA

* HIDEKINO

Temná vízia neďalekej budúcnosti podľa rovnomennej satirickej predlohy Anthonyho Burgessa v réžii Stanleyho Kubricka. 

Alex (Malcolm McDowell) je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov… Vo väzení však Alex musí podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má raz a navždy znechutiť násilie. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania…                                                                       

(V.Británia – USA, 1971, 136´) / UKÁŽKA // ČSFD

15.8.2024 | 21:00 | štvrtok

HIDEPARK NITRA

* HIDEKINO

Benoît Magimel a Juliette Binoche v romantickom príbehu gurmána Dodina a jeho šéfkuchárky, ktorí spoločne oživujú kulinárske skvosty. 

V hrnci buble lahodný vývar, ostrý nôž krája čerstvo natrhané bylinky a o kúsok ďalej v bielom víne odpočíva čerstvo ulovená ryba. Umenie jesť a milovať je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii. Píše sa rok 1885… Držiteľ ceny za najlepšiu réžiu na MFF v Cannes.

(Francúzsko, 2023, 134´) / UKÁŽKA // ČSFD

22.8.2024 | 21:00 | štvrtok

HIDEPARK NITRA

YES MAN

* HIDEKINO

Romantická komédia s Jimom Carreym.  

Carl prišiel na to, ako sa zbaviť depresie. Doteraz sedel doma a na všetko odpovedal slovkom nie. Toto slovko však chce zo svojho slovníka vylúčiť a otvárajú sa mu nové životné možnosti… o to viac, keď stretáva slobodomyseľnú hudobníčku…

(USA, 2008, 104´) / UKÁŽKA // ČSFD

29.8.2024 | 21:00 | štvrtok

HIDEPARK NITRA

MATRIX

* HIDEKINO

Cyberpunková vízia šťastnej prítomnosti…   

…ktorá sa pre tých, čo premýšľajú, mení na temnú budúcnosť. Keanu Reeves v modernej klasike, ktorá sa už stala legendou.

(USA, 1999, 136´) / UKÁŽKA // ČSFD